מה ההבדל בין סמינריון לתזה?

תוכן עניינים

אם רוצים לתמצת את ההבדלים בין סמינריון לבין תזה, ניתן לדון באיכות כתיבה וברמה האקדמית. במילים פשוטות, תזה היא עבודה אקדמית שלה רמת כתיבה ובהתאם רמה אקדמית גבוהות הרבה יותר מעבודת סמינר. כמו כן, יש גם המון קווי דמיון בין העבודות האקדמיות ולא מעט נקודות שוני. בהתאם לדמיון ושוני בין שתי העבודות לתזה ועבודת סמינר גם יתרונות וחסרונות.

תזה וסמינריון – ההבדלים.

אולי ההבדל הגדול ביותר בין עבודת סמינר לבין תזה היא ברמה האקדמית של העבודה. אולם זהו רק הבדל אחד מבין רבים. הבדל אחר משמעותי לא פחות הוא בעובדה שתזה היא עבודה מדעית מקיפה שיכולה להיכתב רק במסגרת תואר שני במסלול המיועד למחקר. זאת אומרת שסטודנטים בתואר שני שלא לומדים במסלול מחקרי או סטודנטים לתואר ראשון לא יכולים לכתוב תזה אלא עבודות המחקר שיכתבו במסגרת הלימודים שלהם הן עבודות סמינריון.

הבדל אחר, הוא סדר גודל המקורות הנדרש על מנת לכתוב תזה. בגלל שתזה היא עבודת חקר מקיפה ותובענית, מספר המקורות הנדרשים לכתוב אותה הוא כמעט תמיד כפול ממספר המקורות שנדרשים לכתוב סמינריון. עבודת סמינריון לעומת זאת, מקיפה הרבה פחות ובדרך כלל מסתמכת על חמישה עשר עד שלושים מקורות מדעיים.

תזה

הדמיון בין תזה לסמינריון.

כפי שיש הבדלים בין עבודות לבין תזות, יש גם נקודות דמיון. בראש ובראשונה, גם עבודת תזה וגם עבודת סמינר הן עבודות אקדמיות. כלומר שתיהן עבודות שנכתבות במסגרת תארים אקדמיים. כמו כן, בגלל שהן עבודות מדעיות גם עבודת סמינריון וגם תזה נכתבות לפי חוקי כתיבה מדעית. ולבסוף גם עבודת סמינריון וגם עבודת תזה הן עבודות גמר שהינן קריטיות לסיום הלימודים ולקבלת התואר האקדמי.

יתרונות וחסרונות הסמינריון לעומת התזה

מבחינת עבודות סמינריון, היתרונות באים לידי ביטוי ב"פשטות" של עבודות אלו ביחס כמובן אל תזות. סמינריון היא עבודה שברוב המקרים לפחות בתואר ראשון בוחנת קשר מתאמי אחד בין משתנים מדידים. לעומת זאת, כאשר משווים עבודות אלו אל  המורכבות המחקרית של תזה, רואים שאכן הרבה יותר קל לכתוב עבודה שכזו. לעומת זאת, מבחינת החסרונות, דווקא הפשטות של עבודת סמינריון מהווה כחיסרון הגדול ביותר שלה. בגלל שהיא איננה מורכבת לא ניתן להיות עמה יותר מדיי מקוריים, בעוד שבתזה השמיים הם הגבול.

היתרון הגדול ביותר של כתיבת תזה הוא התרומה האדירה שלה אל עולם המדע. עבודת תזה היא מחקר מקיף ונרחב שעוסק בנושא בעל משמעות מרבית לאקדמיה ובפרט לחברה. אולם על מנת לכתוב עבודה כול כך נרחבת יש להשקיע המון משאבים מצד הסטודנט, לכן החיסרון הכי גדול של תזה הוא העומס שמתווסף אליה. עבודת סמינריון לעומת זאת אמנם "פחות" תורמת למדע, אקדמיה וחברה אולם הרבה יותר "קלה" למשתמש ודורשת בדרך כלל עבודה של כמה חודשים. אז דווקא הפשטות שלה במקרה הזה מהווה כיתרון.

5 / 5. 72

מאמרים שעשויים לעניין אותך
דילוג לתוכן