מחקר כמותי או מחקר איכותי?

תוכן עניינים

כל סטודנט לתואר ראשון, צריך גם להכיר שיטות מחקר. מדובר על שיטות שנעשה בהן שימוש,
על מנת לחקור כל מיני השערות שהועלו. המטרה העיקרית של המחקר היא כמובן להעשיר משמעותית את עולם התוכן של המדע ועל כן, חשוב מאוד לקיים מחקרים. כאן נציין שעל מנת שיתקיימו בצורה תקינה וכמו שצריך, יש להשתמש בשיטות מחקר בהן, מחקר איכותי ומחקר כמותני.

בואו נדבר על שיטות המחקר השונות

נתחיל ממחקר כמותני. במחקר כזה, נאספים נתונים ממדגם יחסית גדול של אנשים. לאחר שהתקבלו הנתונים, הם עוברים ניתוח סטטיסטי ומתוך הניתוח הזה, מופקים מדדים כמותיים. באמצעות שיטת מחקר זו, אפשר לבדוק מודלים, התנהגויות וכמובן השערות.

לגבי מחקר איכותי, מדובר על מחקר שאוסף מידע מאנשים. מחקר זה שונה משמעותית ממחקר כמותני, משום שאיסוף הנתונים מבוצע באמצעות סקרים, שאלונים (הם כוללים שאלות פתוחות) ומכוני מידע. כמו כן, נעשה גם שימוש בניתוח טקסטים, בראיונות (מדובר על ראיונות עם שאלות פתוחות. כלומר הנשאלים צריכים להשיב תשובות שהן לא "כן" או "לא", אלא תשובות רחבות) ובתצפיות (יש קבוצת מחקר רלוונטית והנתונים הממצאים מבוססים עליה. התצפית יכולה להיות באופן סמוי או באופן גלוי).

אגב, שיטת מחקר נוספת שמומלץ גם להזכיר אותה היא מחקר שוק. לא משתמשים בה בעבודות אקדמיות או בעבודות סמינריון. מדובר על מחקר שנעשה על מנת לזהות וגם לנתח את הצרכים של השוק. כלומר, מתקבלים נתונים לגבי גודל השוק, מידת התחרות עם שווקים אחרים ועוד. יש גם שימוש בטכניקות איכותיות כמו, קבוצות מיקוד, ראיונות עומק וכמו כן בטכניקות כמותיות כמו, סקרי לקוחות וגם ניתוח של נתונים. באמצעות ביצוע מחקר שוק יסודי, אפשר להבין יותר טוב את השוק וגם להפחית משמעותית את הסיכון שיש כאשר מנסים לחדור לשוק חדש. מחקרים אלה בדרך כלל מוזמנים על ידי חברות גדולות אך לא רק. בשנים האחרונות, אפשר לראות שגם בעלי עסקים קטנים ובינוניים מזמינים את המחקרים הללו ונעזרים בהם.

מחקר

מה ההבדל בין מחקר כמותני למחקר איכותי?

יש הבדל משמעותי ועיקרי והוא המטרה של המחקר ושיטת איסוף הנתונים. לדוגמה, אם המטרה היא לסקור מדגם של אנשים בנושא מסוים (ולא תת נושא ממוקד וספציפי), אז מחקר כמותי יתאים למטרה. מנגד, אם המטרה היא לבחון נושא שהוא יותר ממוקד וספציפי וכמו כן נושא שאינו כללי וגם כזה שאפשר להכיל אותו על מדגם קטן של אנשים, אז ההמלצה היא לבחור במחקר איכותני.

כמה מילים לסיכום…

מחקר כמותי ומחקר איכותי הם שני כלים משמעותיים וחשובים למחקר המדעי. כמו כן, הם כלי עזר חשוב בעבודות אקדמיות ועבודות סמינריון במסגרת הלימודים לתואר הראשון והשני.

5 / 5. 98

מאמרים שעשויים לעניין אותך
דילוג לתוכן