כתיבת עבודה סמינריונית במדעי החברה

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם
תוכן עניינים

כתיבת עבודה סמינריונית היא עמוד התווך של כל תואר אקדמי. לא משנה אם אתם בפקולטה למדעי החברה והרוח או בכלל לומדים מדע מדוייק כמו ביולוגיה או כימיה, תצטרכו לכתוב עבודה סמינריונית בסוף התואר והיא גם תהווה חלק מכובד מהציון שלכם.

למרות ההנחיה הגורפת, יש הבדל משמעותי בין עבודה סמינריונית במדעים המדוייקים לבין עבודה כזו במדעי החברה. אז אם אתם משתייכים לאלו שיסיימו את התואר אחרי לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה וגזרותיהם, כדאי שתכירו את נקודות השוני בעבודה שלכם לעומת זו של חבריכם שמבלים שעות במעבדת מחקר ומבצעים ניסויים.

כתיבת עבודה סמינריונית איכותנית

כתיבת עבודה סמינריונית במדעי החברה, מתבססת על מחקר איכותני. בשונה ממחקר מעבדה, כאן אין אפשרות למדוד בצורה מדויקת משתנה תלוי ובלתי תלוי, מכיוון שמדעי החברה והרוח עוסקים באנשים ותופעות הקשורות אליהם ולא בתופעות מדעיות. מחקר איכותני משמעו ביצוע ראיונות, סקרים או כל דרך אחרת לאיסוף מידע מאנשים שתאפשר להבהיר את התמונה לגבי התופעה שרוצים לבדוק.

במדעי הרוח נהוג לפעמים לכתוב עבודה סמינריונית עיונית. זוהי עבודה המתבססת על חומר תיאורטי בלבד – מה שבעבודות אחרות נקרא "סקירת ספרות". מדעי הרוח לא מאפשרים בדיקה של תופעה בקרב אנשים, משום שאז המחקר כבר ייכלל תחת המטריה של מדעי החברה. כתיבת עבודה סמינריונית עיונית תכלול אם כך סקירה ספרותית נרחבת מאוד, שהכותב נדרש לאתר בתוכה ולאורכה תופעה מסוימת ולזהות אותה על-פני תקופות או אנשים. ניקח לדוגמה כתיבת עבודה סמינריונית בקולנוע. בדיקה של עמדות הצופים כלפי סרט או ז'אנר מסוים, תהיה בדיקה של האנשים ולא של התופעות במדיה עצמה. לעומת זאת, השוואה בין סרטים מאותו ז'אנר או איתור תופעה כמו ייצוג נשים בקרב סרטים בשנות ה 80, יכולה להוות בסיס לעבודה סמינריונית ברמה גבוהה במדעי הרוח.

התכוננו מראש למה שהעבודה מצריכה מכם

נחזור לעבודה האיכותנית, שדורשת מכם ראיונות או סקרים בקרב סוג של קבוצת מיקוד – נבחרת מרואיינים שתשפוך אור על תופעות שאתם מעוניינים לבדוק. למשל, אם תרצו לבדוק את מידת המוטיבציה של בני נוער בעת עבודת הקיץ ברשת המבורגרים, תצטרכו לראיין את אותם בני נוער.

לכן, כתיבת עבודה סמינריונית במדעי החברה היא משהו שיש להתכונן אליו כראוי ולהביא בחשבון את זמן איתור המרואיינים, עריכת הראיונות ותמלול שלהם, בתוך תכנון הזמן הכללי. כמובן, שהראיונות צריכים להשתלב בסופו של דבר עם סקירת הספרות.

מאמרים שעשויים לעניין אותך

5 / 5. 188

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם
ניתן גם להתקשר אלינו
דילוג לתוכן