שיטת מחקר כמותית – הכל על מחקר כמותי!

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם
תוכן עניינים

מחקר כמותי הינו מחקר אקדמי שתכליתו היא לספק נתונים ומידע מתוך מדגם גדול של אנשים. המידע נאסף מקיומם של ניסויים מדעיים, תצפיות ומילוי שאלונים. לאחר אסיפת הנתונים במחקר, נעשה ניתוח של הנתונים באמצעות מדדים סטטיסטיים שונים.

בהתאם לזאת, על סמך הנתונים שנלקחו ניתן לנסח השערות מחקריות, לבסס תיאוריות ועוד. בנוסף לכך, שיטת מחקר כמותית היא שיטה של המחקר האקדמי שהכי מזוהה עם המדע. הסיבה לכך היא בעובדה שבסגנון מחקר זה משולבים ניסויים מדעיים ומניפולציות שונות. בהתאם לכך, בשיטת מחקר כמותית נעשים חישובים מתמטיים וסטטיסטיים המקנים למחקר זה את הנופך הכמותי. לבסוף, מחקר כמותי הוא סגנון המחקר הראשון שלומדים באקדמיה.

בנוסף להיותו המחקר הראשון שלומדים באקדמיה, למחקר כמותי יתרונות רבים. דרכו ניתן ללמוד על התנהגות אנושית, על אינטליגנציה, על תהליכים חברתיים ועוד. לולא סגנון המחקר הזה היה קשה מאוד להבין את המציאות ואת החברה האנושית בפרט.

שיטת מחקר כמותית

הסגולות והיתרונות של שיטת מחקר כמותית

 יש כמה סיבות לקיים מחקר כמותי, ובעקבותיו לכתוב עבודת סמינריון.


לפניכם 4 יתרונות משמעותיים של שיטת מחקר כמותית:
 

1. מענה לחובה אקדמית

הסיבה הראשונה היא מענה לחובה אקדמית. הכוונה שכל סטודנט מן המניין מחויב לקיים מחקר כמותי ובעקבותיו לכתוב עבודת סמינריון.

ללא עבודה זו לא ניתן לסיים את הלימודים האקדמיים.

2. ניסיון במחקר מדעי קלאסי

הסיבה השניה, היא הזדמנות חד פעמית להתנסות במחקר מדעי "קלאסי". שיטת מחקר כמותית מדברת על סגנון המחקר השכיח ביותר באקדמיה, בנוסף הוא גם המדעי והאובייקטיבי ביותר לכן מהווה הזדמנות טובה לחוות מחקר מדעי מן השורה.

בנוסף לאובייקטיביות מדעית, מחקר כמותי הוא מחקר עשיר ומורכב. הוא כולל פעולות כמו העברת שאלונים, ניסויים מחקריים, קידוד הנתונים לתוכנות סטטיסטיות וניתוח שלהם באמצעות מבחנים סטטיסטיים ממוחשבים. כל אלו יחדיו משקפים את עבודתו ופועלו של החוקר האקדמי ויכולים להיות מהנים למדיי.

3. מבנה היררכי קבוע

יתרון נוסף ובשונה מסגנונות מחקר אחרים הוא שלעבודת סמינריון כמותית קיימת מבניות ברורה שקל מאוד ליישם אותה. סמינריון כמותי הינו עבודה אקדמית שלה מבנה קבוע מראש, היררכי וברור.

זהו סגנון שניתן לעקוב אחריו ללא כל בעיה. זאת אומרת שבשונה מסגנונות מחקר אחרים, שלהם מבנה יותר "פתוח" המשתקף בעבודות הסמינריון, עבודות סמינריון כמותיות קלות לכתיבה באופן יחסי. הסיבה לכך היא בעובדה שהמבניות שיש לעקוב אחריה, בנוסף לסגנון הכתיבה התיאורי, מקלים על כתיבת העבודה מסגנונות מחקר אחרים אשר דורשים יותר הבעת דעה וניתוח.

4. נתונים והסקת מסקנות

הסיבה האחרונה ליתרונותיו של המחקר הכמותי היא היכולת לדגום, לנתח ולהסיק מסקנות על מספר גדול של נתונים. יתרונות אלו לא מתקיימים בהכרח בסגנונות מחקר אחרים. בנוסף לזאת, תכליתו של מדע ההתנהגות הוא ללמוד כמה שיותר על ההתנהגות האנושית. לכן אחד מהאמצעים האפקטיביים ביותר להשיג עקרון זה הוא באמצעות המחקר הכמותי.
 

לסיכום, מחקר כמותי הוא מבין סגנונות המחקר השכיחים ביותר באקדמיה. זהו מחקר מדעי מהימן, אובייקטיבי ומגוון. מחקר כמותי הוא גם בעל יתרונות ותרומה רבה למדע, ולבסוף מחקר שיכול להיות כחוויה ואתגר מחקרי עבור הסטודנט הצעיר.

5 / 5. 258

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם
ניתן גם להתקשר אלינו
דילוג לתוכן